Size bir telefon kadar yakınız
0507 098 70 18
Dil Seçin
tren

Eskişehir Mirasın Reddi Davası

24.01.2019
Eskişehir Mirasın Reddi Davası

Eskişehir Mirasın Reddi Davası

Eskişehir mirasın reddi davaları konularında faaliyet gösteren Av. Ceren Kerey, miras avukatı konusunda, mirasın reddi davaları, vasiyet ve miras sözleşmesi başta olmak üzere miras hukuku konusunda bir çok noktada sizlere yardımcı olmaktadır.Sizlere bu önemli konularda danışmanlık ve avukatlık hizmeti sağlamaktadır. Miras hukuku 4271 sayılı Türk Medeni Kanununda yer almaktadır.

Özellikle müvekkillerimiz arasında en çok sorulan sorulardan bir tanesi olan “mirasın reddi” konusu hakkında sizlere söz etmek istiyoruz. Öncelikle miras bırakanın ölümün ardından mirasçıların kendi talepleri ve istekleri doğrultusunda kendilerine bırakılan miras hakkından vazgeçmeleri anlamına gelmektedir. Aslında bu çok dikkatli bir şekilde düşünülmesi gereken bir noktadır. Çünkü bu durumda mirasçı kalan borçlardan kurtulduğu gibi bütün alacaklarından da vazgeçmiş sayılacaktır. Bunu size bir örnekle açıklamak istiyoruz ; Miras bırakan kişinin ölümünden sonra otomatik olarak bütün mal varlığı ve borçları mirasçısı veya mirasçılarına geçmektedir. Merhum kişinin 2 dairesi olduğunu varsayalım, aynı zamanda 10 bin tl borcu da olsun, siz bu kişiye mirasın reddi davası açarsanız 10 bin tl borç için 2 daireden olacaksınız.

Merhum kişinin ölümünden sonra bunları kontrol etmeniz için süreniz bulunmaktadır. Türk Medeni Kanununa göre 3 (üç ) ay içerisinde mirasın reddi davası açılabilmektedir. Yasal olarak bu süre mirasçı olduğunu öğrendiğinden itibaren başlamaktadır. Vasiyetname atanmış mirasçılar miras bildirimi yapıldıktan sonra 3 (üç) ay süreleri başlamış olacaktır. Fakat mirasçı olduğunu bilmeyen veya daha sonra öğrenen kişiler ispatını sağlayarak bu işlemleri yapabilmektedir.

Mirasınızı reddederken dikkatlice düşünmelisiniz çünkü bu dava Sulh Mahkemeleri tarafından bakılır, kayıtsız ve şartsız bir şekilde yapılmalıdır.Dönüşü olmayan bir işlem diyebiliriz kısaca.Şunu belirtmek istiyoruz ki mirasın reddi sadece reddeden kişi tarafından geçersiz kılınır. Örneğin 4 kardeş var, bunlardan ikisi reddetmek istiyor, diğer iki kardeş ise istemiyor. Bu tarz durumlarda 2 kardeş red verirken diğer kardeşler red vermek zorunda değildir.

Eskişehir avukat olarak sizlere mirasın reddi davalarında, miras hukuku alanında danışmanlık ve avukatlık hizmeti veren firmamıza 0507 098 70 18 WhatsApp , telefon  veya bilgi@cerenkerey.com mail adresi üzerinden ulaşım sağlayabilirsiniz

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bize Ulaşın