Size bir telefon kadar yakınız
0507 098 70 18
Dil Seçin
tren
22.01.2019
Ceza Avukatı

Eskişehir Ceza Avukatı

Ceza Avukatı ; Ceza hukuku oldukça önemli ve dikkatli bir şekilde davayı inceleyen ve hiçbir hususu gözden kaçırmadan dilekçeleri hazırlayan ve davacı/sanık/müdafi en iyi şekilde mahkemede temsil eden kişilere denir. Ceza Mahkemeleri kişilerin hürriyetini kısıtlayabileceğinden dolayı oldukça hassas bir yere sahiptir. Şüpheli veya sanıkların işledikleri herhangi bir suça dayalı olarak, Ceza mahkemelerince gözaltı, soruşturma ve kovuşturma süreçlerinde şüpheli veya sanığa, şikayetçi ve katılana hukuki anlamda destek veren ve onları ceza mahkemelerinde temsil eden kişilere ceza avukatları denir.

Burada ceza avukatlarının görevi ise  ; mahkemede davanın etkin bir şekilde ilerlemesini sağlayarak, delillerin toparlanmasında, süreçleri hızlandırmak ve gerçeğin ortaya çıkarmak için etkin bir rol oynamaktır. Son olarak mahkemelerin dava seyrinde hak ettiği cezayı alması veya suçsuz yere yargılandığı mahkemeden beraat almasını sağlamaktır.

Ceza avukatları her noktada müvekkillerine yardımcı olmalıdır. Çünkü her anlamda ; şüpheli veya sanık tarafında görev alıyor ise ; davanın seyrine göre müvekkillerin gözaltı sürelerinde, soruşturma aşamasında ve kavuşturma süreçlerinde onları temsil etmek. İfade alınırken müvekkillerinin yanında bulunarak ne ile suçlandığı, yaptırımları hakkında detaylı bilgi vermek ve bunların aksine müvekkilini doğru ve hukuka uygun bir şekilde savunmasını yapmaktır.

Ceza Avukatı Tutmak Zorunlu mudur ?

Ceza mahkemelerinde herhangi bir avukat tutma zorunluluğunuz bulunmamaktadır. Aslında hiçbir davanızda ( asliye, ağır ceza, miras, icra, boşanma vb. ) avukat tutma zorunluluğu bulunmamaktadır. Mahkemeye avukatsız olarak da katılabilirsiniz, Mahkeme tarafınıza baro üzerinden bir avukat tahsis edecektir. Ancak avukatlar sizleri tam anlamı ile savunabileceği için ceza davalarınız ile ilgili mutlaka bir avukattan yardım almanız oldukça fayda sağlayacaktır.

Ceza mahkemeleri kişilerin hürriyetlerini kısıtlamasından kaynaklı oldukça önemli olduğunu buradan belirtmek istiyoruz. Çünkü davanın seyrini ; işlenen suçun nedeni, deliller, tanıklar, ifadeler etkilemektedir. Sanık ne ile suçlandığını, ifadesini nasıl vermesi gerektiğini, herhangi bir şekilde yanlışlık sonucu istenmeyen durumlar ile karşılaşabileceğini bilmesi gerekmektedir. Ceza davasının unsurlarını belirleyen bu noktalarda Eskişehir ceza avukatları ile görüşüp yardım almanızı tavsiye ederiz.

Avukatlık Ücretleri Neye Göre Hesaplanır ?

Avukatlık mesleğine sahip vatandaşlar ; Türkiye Barolar Birliği tarafından belirlenen bir ücret tarifesine göre limitlerini belirlemektedir. Burada avukatlık mesleği yapan kişilerin haklarını korumak ve onların geçimini sağlayabilmesi için verilen alt limitlere göre hesaplanır. Buradaki fiyatlar tamamen tavsiye niteliğinde olup avukatlar müvekkillerinden talep edebileceği ücretler tamamen değişkenlik gösterebilmektedir. Davanın cinsi, avukatları ne kadar zorlayabileceği ve dava hakkındaki durumlara göre fiyat tarifesi belirlenmektedir.

Resmi gazete yayınlanan alt limit tarifeleri :
https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2020/01/20200102-3-1.pdf

Eskişehir Ceza Avukatının Sizlere Sunacağı Hizmetlerden Bazıları ;

 • Şikayet dilekçelerinin hazırlanması ve ekleri ile bildirilmesi
 • Kollukta veya Savcılık’ta sanığın ifadesi alınırken yanında bulunması
 • Ceza Mahkemelerinde sanık müdafi ve müşteki vekili olunması
 • Savcılık tarafından verilen takipsizlik kararlarına itiraz edilmesi
 • Verilen kararlara karşı sanık adına itirazda bulunması
 • Ceza evinde tutuklu veya hükümlü ziyaretlerinin yapılması

Ceza Davalarında Kazanmayı Garanti Eder misiniz  ?

Bu soru için ; davanızı inceledikten sonra sizlere bilgi vermek mümkündür ( %100 garantili bir şekilde ifade edinilemez). Ancak hiçbir dava için %100 kazanma şansımız bulunuyor demek kesinlikle doğru olmaz. Avukatların davanın sonucuna dayalı olarak bilgi vermesi kesinlikle yanlış olacaktır. Kanunlar gereği davada iddia edilen konular ve avukatın iddiaları çürütülebilmektedir. Kısaca davanın %100 kazanabileceğini ifade eden kişilerden uzak durmanızı tavsiye ederiz.

Avukatlar Dava ile ilgili ne sorar ?

Ceza davalarınız ile ilgili olarak, avukatların sorabileceği temel sorular şunlardır ;

 • Olayın nasıl gerçekleştiği ile ilgili sorular
 • Tanık ile ilgili sorular
 • Deliller ile ilgili sorular

Burada avukat davayı hem inceliyor, hem de bilgi sahibi oluyor olacaktır. Sizleri hukuki olarak savunabilmesi için ; olayın hangi saatte, nasıl gerçekleştiği, tanıklar veya şahitler, olayda kullanılan cisim veya eşyalar ile ilgili gerekli bilgileri alarak savunmanızı hazırlarlar. Çünkü yukarıda saydığım maddeler davanın seyrini direkt olarak etkileyen unsurlardır.

Müvekkiller avukatlarına karşı tamamen dürüst olmalıdır, gerçekçi ve yanlış bilgiler kesinlikle vermemelidir. Çünkü yanlış hazırlanan bir savunma sonucu işlerin tamamen daha da kötüye gidebileceğini unutmamalısınız. Herhangi bir olayda sanık veya şikayetçi olabilirsiniz, burada sizlerin mahkeme karşısında olay veya olaylara nasıl karıştığınızı doğru bir şekilde, delil ve tanıklar ile anlatabilirsek davanın sizin lehinize sonuçlanması o kadar yüksek olacaktır. Tabi burada belirttiğimiz nokta herhangi bir suça direk karıştıysanız bu davada cezanızı en aza indirebilmek için gerekli savunmalar hazırlanıyor olacaktır.

Eskişehir avukat olarak Ceza Mahkemelerinde açılmış davalarınızda, yada yeni açılacak olan ceza dosyalarınızda her türlü hukuki açıdan yardımcı olabilmek için bizlere ulaşabilir ve davanız hakkında bilgi alabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  BİR YORUM YAZIN

  Bize Ulaşın