Size bir telefon kadar yakınız
0507 098 70 18
Dil Seçin
tren

Zina ( Aldatma ) Nedeniyle Boşanma Davası ?

07.03.2020
Zina ( Aldatma ) Nedeniyle Boşanma Davası ?

Zina ( Aldatma ) Nedeniyle Boşanma Davası ?

Aldatma adından da anlaşıldığı gibi evlilik sürecinde eşlerden biri diğer eşi aldatması sebebinden ötürü Türk Medeni Kanunu’nun m.161 gereğince aile mahkemesinde açılan davadır. Zina evli bir erkek/kadın ; eşi dışında herhangi 3. Bir kişi ile cinsel anlamda ilişki yaşamasıdır. Ancak eşlerin öpüşmesi, sarılması, birbirlerine dokunması vb. Türk Medeni Kanununa göre zina sayılmamaktadır. Bu tarz durumlarda ise MK m.163 haysiyetsiz yaşam sürme gerekçesi ile boşanma davasını açabilirsiniz.

Özel ve genel olmak üzere boşanma ikiye ayrılır. Aldatma özel bir boşanma sebebidir ve bu nedenle mahkeme diğer hususlara bakmadan ( aldatma ispatlanması durumunda ) boşanma kararı verir.

NOT : Aldatılan eş, aldatan eşe bu durumu öğrenmesi durumda hakaret içerikli sözler sarf etmesi zina nedeniyle boşanma sürecinde ( aldatılan kişinin kusurunu belirlemede ) mahkemece dikkate alınmaz. Çünkü aldatılan eş evlilik sürecinde kendi iradesiyle değil, aldatılma olgusu ile tepki için bu sözleri sarf ettiği sayılacaktır.

Aldatma ( Zina ) Nedenleri ile Boşanma Davası Açma Süresi ?

Davacı, bu durumu öğrenmesi durumunda ; altı ( 6 ) ay içerisinde boşanma davasını açma hakkı vardır. ( MK m.161/2) Ancak bu durumu eş geç öğrenirse bile zina nedeniyle boşanma davası açma süresi,  aldatan eş tarafından yaşanan bu durumun işlenmesinden itibaren 5 yıl geçmekle zaman aşımına uğramaktadır.

Bunu size bir örnekle açıklamak gerekirse ; 05.07.2015 tarihinde aldatma olayı yaşanmış ve davacı bu durumu 02.03.2019 tarihinde öğrenmişse 5 yıllık dava açma zaman aşımı süreci dolmadığı için aldatma nedeniyle boşanma davası açabilmektedir.

Ancak eşler kendi aralarında anlaşır ve affetme olursa ( yazılı, sözlü veya aralarındaki tavır ile ) davacının zina nedeni ile boşanma davası açma hakkı ortadan kalkar. ( MK m. 161/3 ) Bu durumda mesaj atılması kabul edilebilir.

NOT : aldatma nedeni ile boşanma davası açma zaman aşımı 5 yıl olsa bile daha sonrasında boşanma durumunda mahkemece bu durum göz önünde bulundurabilir.

Aldatma ( Zina ) Davalarında İspatlar ve Deliller

Aldatmayı kanıtlamak açısından her türlü delilden faydalanabilmek mümkündür.

  • Tanıklar, Şahitler
  • Telefon kayıtları, mesajlaşma, sosyal medya vb.
  • Aldatmayı kanıtlamak için bir kere yapılmış ses kayıdı
  • Fotoğraf, video vb.
  • Kredi kartı ekstra harcamaları vb.
  • Uçak, Otel, Güvenlik Kayıtları

Mahkemece, zina nedeni ile boşanma davalarında her türlü delili inceler ve tarafların beyan ettikleri tüm deliller sonrasında zina fiilinin yaşanıp yaşanmadığına karar verir. Eğer kanıtlar doğru ve incelemeler sonucunda böyle bir işlem varsa boşanma gerçekleşir. Sizde boşanma avukatı olarak bizlere aldatma nedeni ile boşanma davaları hakkında düşüncelerinizi bizlere iletebilir, bu konular hakkında bilgi alabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bize Ulaşın