Size bir telefon kadar yakınız
0507 098 70 18
Dil Seçin
tren

Boşanma Davalarında Kadın Hakları

07.03.2020
Boşanma Davalarında Kadın Hakları

Boşanma Davalarında Kadın Hakları

Evlilik birliğinin sona ermesi durumunda kadın ve erkek her ne kadar eşit olarak yargılansa da kadınların hayat şartları, yaşamış oldukları mağduriyetler göz önüne alınarak ‘kararda adaletsizliğe yer vermeyecek şekilde’ yargılama sürecinde bunların önüne geçilmeye çalışılmaktadır. Taraflar her ne kadar tecrübesiz olsa da Eskişehir boşanma avukatı olarak sizlere bu konuda yardımcı olabiliriz. Bu süreçlerde her ne kadar insanlar zorlansa da mağduriyetlerinin giderilmesi ve belirli tedbirleri uygulanmasını talep edebilirsiniz. Şöyle baktığımızda kadınların en sık yaşadığı mağduriyetleri ; eşleri tarafından yaşadığı kötü söz ( hakaret ), tehdit, şantaj, aşağılama, psikolojik şiddet, fiziki konularda şiddet, maddisel açıdan şiddet, cinsel açıdan şiddet vb. unsurlar yer almaktadır. Gerekli işlemler sonucunda gerekli miktarda ( yaşam standartlarını devam ettirebilecek kadar ) nafaka verilmesi, gerekli görülmesi durumunda koruyucu ve önleyici kararlar alınarak uzaklaştırma kararının alınması ön görülebilmektedir.

Ayrıca kadınların bu haklarının yanında çocuk olması durumunda, müşterek çocuğun annede kalması, anne bakımı ile yaşamanı devam ettirmesi, sevgi ve şefkatine muhtaç olmasından kaynaklı anneye velayetinin verilmesi konusudur. Bu madde için eş, çocuğun anne tarafında kalmasını engellemek için gerekli belge ve kusur-ihmalkarlık itirazı ve iddiası halinde mahkeme gerekli incelemeleri sağlayarak çocuğun velayeti konusunda değerlendirme yapar. Böyle durumlar gerçeği yansıttığı durumunda mahkemece çocuğun velayeti direk olarak babaya verilebilmektedir. Aile hukuku mahkemelerinde bir diğer inceleme ise ; çocuğun yaşı, çocuğun gerekli ihtiyaçları ve tarafların birbirinden talep ettiği durumlardır. Bazı durumlarda 3 yaşındaki çocuğun babaya verilmesi gibi 16 yaşındaki çocuğun velayetinin annede kalması gibi.. Mahkemece detaylı incelemeler belgeler incelerek çocuğun menfaatleri doğrultusunda kararlar alınmaktadır. Böyle durumlarda bilinçsiz ve tecrübesiz olarak katıldığımız davalarda olumsuz sonuçlar alabilmemiz mümkün, kendimizi tam olarak ifade edemememiz, taleplerimizi tam belirleyemeden devam etmemiz vs. gibi.. Tam bu noktada boşanma avukatları sizlere mağdur olmamanız açısından gerekli bilgilendirme sağlayabilir taleplerinizi tam anlamı ile sizlere karşılıklı olarak değerlendirebilir.

Boşanma durumunda kadınların mahkemeden talep edebildiği bir diğer durum ise maddi ve manevi tazminattır. Maddi ve Manevi tazminatta bulunmak isteyen eş için maddi ve manevi tazminat hükmedilebilmesi için karşı tarafın kusurlu veya ağır kusurlu olması gerekmektedir. Eğer tarafların kusurları birbirlerine eşit veya maddi manevi tazminat açan tarafın kusurları diğer taraftan daha fazla ise mahkemece maddi ve manevi tazminat hükmedilmeyecektir.

Ziynet eşyaları kadına aittir ! genellikle yanlış yapılan bir diğer durum ve kadının mağdur olmasına sebep olan önemli bir konudur. Düğünde takılan bütün ziynet eşyaları kadına aittir. Erkek tarafı biz bir sürü masraf yaptık bunlar bize ait dese bile bu duruma kanmayınız. Mahkemede benim altınlarımı kocam aldı bana geri vermedi gibi durumlarda ispat olmaması halinde durum değerlendirmeye alınmayacaktır. Gerekli bilgi ve evrakların toplanması gibi bir çok durumda Eskişehir avukat ile görüşebilir durumunuzu anlatabilir ve gerekli savunma ve deliller konusunda yardım isteyebilirsiniz.

Bir diğer konu ise evlilik birliği süresinde alınan beraber kurulan işler, mallardır. Boşanma durumlarında taraflar en çok bu durumlarda endişe duymaktadır. Ancak bu durum sandığınız kadar tedirgin olacağınız bir durum değildir. Taraflar evlilik birliği süresince aldıkları malları ortak olarak bölüşmelidir veya talepler doğrultusunda taraflar birbirlerine tüm mal varlıklarını bırakabilmektedir. Fakat böyle durumlarda Eskişehir boşanma avukatlarından yardım almanızda fayda olacaktır. Çünkü bu işlemlerin geri dönüşü olmayabilir ve ilerleyen zamanlarda mağduriyetlerinizi arttırabilirsiniz. Eğer eşiniz bu süreçte malı kaçırdıysa yani 3. Şahsa devrini sağladıysa böyle durumlarda gerekli bilgilendirme ve belgeler hazırlanarak kaçırdığı malı kurtarma ve haklarınızı almanız mümkündür. Bu süreçleri doğru bir şekilde analiz edip yönetmek için ( delilleri, iddiaları ) ve haklarınızdan mağdur olmamak açısından Eskişehir avukat ile görüşebilir durumunuz konusunda gerekli bilgilendirmeyi alabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bize Ulaşın