Size bir telefon kadar yakınız
0507 098 70 18
Dil Seçin
tren

Boşanma Avukatı

22.01.2019
Boşanma Avukatı

Eskişehir Boşanma Avukatı

Boşanmak ! Her ne kadar da kötü anlam taşısa da evlilik birliğini yürütemeyen çiftler için büyük önem arz etmektedir. Peki boşanma davalarında tarafların kafalarında binlerce soru işareti oluyor ? Resmi olarak evlenen çiftler nasıl boşanabilir ? boşanma avukatı olarak sizlere “boşanma davası” hakkında genel bilgilendirmeyi sağlıyor olacağız. İnsanlar çeşitli sebeplerden ötürü boşanmak isteyebilirler, bu tür davalara bulundukları bölgedeki aile mahkemeleri bakmaktadır. Eğer bulunduğunuz noktada herhangi bir aile mahkemesi bulunmuyor ise ; aile mahkemesine yetkili asliye hukuk mahkemesi bakmaktadır. Ülkemizde bazı boşanma davaları oldukça rahat ve kolay ilerliyorken bazı boşanma davaları oldukça uzun ve sorunlu bir süreçte ilerlemektedir.

Boşanma kararı alan çiftler öncelikle neleri isteyip neleri istemediğini belirlemelidir. Kişiler genellikle tek seferde hemen boşanmak istiyor ! Fakat bu durumun yerine getirebilmesi için öncelikle tarafların birbirleri ile anlaşması ve her konuda hemfikir olmaları gerekmektedir.  Çünkü hızlı bir şekilde sonuca ulaşılması için anlaşmalı boşanma gerekmektedir. Not: Anlaşmalı boşanma davalarının tercih edilebilmesi için evlilik birliğinin en az 1 yılı tamamlamış olması gerekmektedir. Eğer 1 yılı doldurmadan anlaşmalı bir şekilde boşanmak isterseniz bu durum mahkemelerce ne yazık ki olumsuz olarak değerlendirileceği için dava çekişmeli boşanma davasına dönecektir.

Anlaşmalı boşanmak nedir ?

Anlaşmalı boşanma davası ; taraflar her konuda mal paylaşımı, nafaka, velayet vb. gibi durumları kendi aralarında anlaşarak mahkemeye o şekilde bildirmeleri gerekmektedir. Ancak mahkemeler bu gibi anlaşmalı boşanmaların gerçekleşmesi için resmi olarak evliliğin üzerinden bir yıl geçmesini talep etmektedir. Evliliğiniz bir yılı doldurduysa ve eşiniz ile her noktada anlaşmaya vardıysanız anlaşmalı olarak boşanabilirsiniz.

Çekişmeli boşanma nedir ?

Yukarıda belirtiğimiz anlaşmalı boşanma davası koşulları yerine getirilemediği durumlardaki bütün boşanma sebeplerine çekişmeli boşanma denir. Çekişmeli boşanma davalarında anlaşmalı boşanma davalarındaki gibi 1 yıl evlilik aranmaz. Yani istediğiniz zaman boşanma davası açabilirsiniz. Gerekli sebepleri gösterdiğiniz durumlarda.

Boşanma davaları hafife alınmaması gereken dava türlerindendir. Çünkü yanlış yapılan bütün işlemlerde geri dönüşü olmayan adımlar atıyor olacaksınız.

Boşanma Davalarında Avukat Tutmak Zorunlu mudur ?

Hayır, boşanmanın aksine hiçbir davanızda “avukat” tutma zorunluluğunuz bulunmamaktadır. Davalarınızda kendiniz kontrollerini sağlayabilir, dilekçelerinizi yazabilirsiniz. Mahkeme avukatınız yoksa size avukat tahsil etmektedir. Duruşmalara sizler ile size atanan avukatlar katılmaktadır. Ancak hukuksal mevzuatlar oldukça önemlidir. Çünkü yanlış yaptığınız bir işlemde sizleri bilgilendiren ve doğru bir şekilde hızlıca çözüme kavuşmanız konusunda Eskişehir boşanma avukatları olarak sizlere her zaman yardımcı olmaktan mutluluk duyacağız.

Boşanma davaları süreleri hakkında müvekkillerimizden sürekli sorular alıyoruz. Fakat boşanma davalarında süreleri belirleyen etmenler bulunmaktadır. Örneğin ; anlaşmalı boşanma davaları taraflar her konuda hemfikir olmalarından ötürü dava tek celsede sonuçlanabilmektedir, fakat taraflar anlaşamadıkları noktada veya çekişmeli olarak açılan davalarla da mahkeme delil, tanık, şahit gibi incelemeleri sağladıktan sonra sonuca ulaşacağından ötürü dava süreleri uzayabilmektedir. Bu noktada davayı nasıl açtığınız, hangi sebepten ötürü boşanıyorsunuz ? davadaki delillerin incelemesi, şahitlerin dinlenmesi gibi bir çok unsur ve bulunduğunuz bölgedeki mahkemelerin yoğunlukları büyük ölçüde boşanma sürelerini etkiler.

Çocukların Velayetleri Nasıl Belirlenmektedir ?

Taraflar için boşanmak büyük mutluluk verse de bu durumdan en çok etkilenen kişiler çocuklardır. Taraflar aynı zamanda velayet konusunda oldukça endişe duymaktadır. Mahkemeler gerek anne, gerek baba olsun çocuğun yararına olabilecek, en doğru kararı vermek için gerekli incelemeleri sağlamaktadır. Burada çocukların yaşları, eğitim durumları, yaşayacakları yeni yerdeki çevre mahkemenin velayeti verme konusunda önemli ölçüde etkilemektedir. Mahkemelerde yeni doğmuş çocuk için genellikle velayet anneye verilmektedir. Buradaki husus ; yeni doğmuş çocukların annelerine muhtaç olmasıdır. Tabi ki burada belirli incelemeler gerçekleşmektedir. Örneğin anne yüz kızartıcı suçtan dolayı boşanılma gerçekleşiyorsa mahkeme velayeti babaya verebilmektedir.

Boşanma davaları tarafların birbirlerini suçlaması, veya boşanmak istememesi, iftira atması, mal paylaşımı konusunda zarara uğrama, gerekli işlemlerin yapılamaması gibi durumlarla karşılamamak için avukatlardan yardım almanızda fayda olacaktır. Eğer bir avukatla çalışmak istiyor iseniz ; öncelikle sizlerin davasını takip edebilmesi için mutlaka vekalet vermeniz gerekmektedir. Unutmayın ki “iyi bir boşanma avukatı” davanın tüm seyrini değiştirebilir.

Müvekkillerin öncelikle merak ettiği konulardan bir tanesi de boşanma davalarının ücretleri ? Eskişehir boşanma avukatı olarak her avukatın aldığı ücret değişkenlik gösterebileceğinden bu soruya net bir cevap vermek yanlış olacaktır. Çünkü davanın karmaşıklığı, süreçleri, delillerin toplanması incelenmesi, dilekçelerin hazırlanması gibi bir çok önemli nokta etkileyebilmektedir.

Boşanma davalarını kendimiz açabilir miyiz ?

Evet açabilirsiniz, en son birlikte ikametgâh ettiğiniz bölgeye bağlı aile mahkemesine boşanmak isteğinizi başvurabilirsiniz. Öncelikle yapmanız gereken boşanma dilekçesini hazırlamak olacaktır. Burada önemli olan nokta boşanma nedeninizi belirtmeniz olacaktır. Ayrıca burada delillerinizi, şahitlerinizde belirtmelisiniz, çünkü deliller ve şahitler davanın seyrini oldukça etkileyecektir.

Taraflar her noktada anlaşmaya vardıysa ; mahkemeye anlaşmalı boşanma dilekçesini sunmalısınız. Bu sözleşmede hukuki olarak taraflar bağlı kalmalıdır. Burada önemli olan nokta sözleşmeyi hazırlarken yapılan küçük hatalar nedeni ile büyük kayıplardır. Davayı doğru takip edemediniz veya yanlış talepler ile hakkınızı alamamanız gibi. Böyle durumlarla karşılamamak için sizlere tavsiyem mutlaka boşanama avukatlarına danışmanız olacaktır.

Boşanma Davası Açılması için Gerekli Nedenler Nelerdir ?

4721 sayılı T.M.K’nda boşanma davası açılabilmesi için sebepler 2 grupta incelemektedir. Bunlar Özel sebepler ve Genel Sebeplerdir.

Boşanma davasında Özel Sebepler ;

 • Eşinizin zina yapması
 • Eşinizin hayatınıza kast etmesi, size kötü davranması, onur kırıcı bir şekilde davranmak
 • Haysiyetsiz bir şekilde hayatını sürdürmek
 • Eşinizin sizi terk etmesi
 • Akıl sağlığının bozulması
 • Fili olarak sizden ayrı bir hayat sürmesi
 • Eşinizin suç işlemesi

Boşanma davasında Genel Sebepler ;

 • Anlaşmalı bir şekilde tarafların boşanmak istemesi
 • Evlilik birliğinin temelinden sarsılması

Evlilik birliğinin temelden sarsılmasına örnek sebepler aşağıda verilmiştir.

 • Eşinin ailesi ile görüşmesini engellemek
 • Eşinin hastalığına alakadar olmamak
 • Zorla cinsel ilişki kurmak
 • Başkasını sevdiğini beyan etmesi
 • Aşırı kıskançlık
 • Eşine iftira atmak
 • Aile sırlarını açığa çıkartmak
 • Evi sık sık terk etmesi
 • Fuhuş yapmaya zorlamak
 • Sürekli alkol kullanmak
 • Eşini sosyal ortamlardan soyutlamak
 • Kadının mesleğini icra etmesini engellemek
 • Borçlar ve icralara sebep olmak

Boşanma davalarının açılabilmesi için 2 sebepten bir tanesi bulunması gerekmektedir. Bu sebeplere göre davanın seyri belirlenerek, deliller incelenir, şahitler dinlenir ve mahkeme davanın sonuçlanması sağlar. Bu durumda internetten veya diğer kişilerden bilgi almak çok doğru olmamakla birlikte davanız hakkında mutlaka boşanma avukatlarından yardım almanızda sizlere büyük fayda sağlayacaktır. Çeşitli internet ortamlarında bulunan hazır dilekçeler sizlere ilerleyen süreçlerde büyük hak kayıpları yaşatabilmektedir. Kanunda yer alan boşanma nedenlerinden birine sahip olan erkek/kadın boşanma davası açma hakkına sahip olacaktır.

Davalarınız konusunda sizlerde avukat ile iletişime geçmek isterseniz ; iletişim sayfasındaki telefon numarasından bizlere ulaşım sağlayabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Ahmet dedi ki:

  Eşimin ailesi yüzünden eşimin ailesinin evinden kopmak istemediği gibi kendi evini çocukları bırakıp bırakıp gitmektedir bu işten bende çok sıkıldım çocukların gelişi büyümesin de kötü etken oluyor kendi yaptıkları yetmiyor gibi bide boşanma davası açıyor ailesi akıl almaz şekilde para miktarı yazdırmış birde çocukları benden tamamen koparmak istiyorlar bana yardımcı olmazı isterim

BİR YORUM YAZIN

Bize Ulaşın