Size bir telefon kadar yakınız
0507 098 70 18
Dil Seçin
tren

HAGB ( Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılması ) Nedir ?

21.01.2019
HAGB ( Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılması ) Nedir ?

HAGB ( Hükmün Açıklanmasının Geri Bırakılması ) Nedir ?

Hükmün açıklanmasının geri bırakılması ( HAGB ), açılan bir ceza davası sonrasında sanık hakkında cezanın belli bir sonuç doğurmaması sonucunda, denetim süresi boyunca herhangi bir kasıtlı suça karışmamışsa ve yükümlülüklerine uygun davranırsa verilen ceza kararırın kaldırılması ve davanın düşmesine yol açan bir cezanın bireyselleştirilmesi kurumudur.HAGB ( hükmün açıklanmasının geri bırakılması ) kararı, kişinin özel yaşamına hiç bir kısıtlama getirmeden ikinci bir şans tanımaktır. Kısaca kişinin cezasını askıya almaktır.

HAGB Verilmeyecek Şuçlar Nelerdir ?

Kanunlarda hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararının verilemeyeceği bazı düzenlemeler vardır. Aşağıdaki hallerde sanığa HAGB kararı verilmez ;

-Anayasanın 174. maddesinde koruma altına alınan inkılap kanunlarında yer alan şuçlar. ( CMK md.231/14 )
-Disiplin veya tazyik hapsi gerektiren fiiller ( Buna şu şekilde örnek verebiliriz, Taahhüdü ihlal veya boşanma sonrası nafaka borcunun ödenmemesinden kaynaklı tazyik hapsi ; duruşma disiplinine aykırı davranış nedeni ile hakim tarafından verilen disiplin hapsi )
-Karşılıksız çek suçu ( 5491 sayılı Çek Kanunu md.5/10 )
-İmar kirliliğine neden olma suçu
-477 sayılı Disiplin Mahkemeleri Kanunu md. 63/2 gereği, bu maddede yer alan suçların ceza süresi ne kadar olursa olsun HAGB kararı verilmez. Fakat suçun işlendiği tarih 26.02.2008 yılından önce ise HAGB uygulanabilmektedir.

HAGB ve Denetim Süresi içinde Yeniden Suç İşlersek Ne Olur ?

Sanık için hükmün açıklanmasının geri bırakılması kararı verilmişse 5 (beş) yıl süreyle denetime tabi tutulur. 18 (onsekiz ) yaş altı kişiler için bu süre 3 (üç) yıldır. Sanık bu süre zarfı boyunca herhangi bir suç işlememesi gerekmektedir. Eğer kasten bir suç işlemişse veya bir suça karışmışsa ;

Denetim süresi içerisinde sanık tekrar suç işlerse sanık hakkında verilen HAGB kararı açıklanır, burada verilen ceza ertelenmez veya farklı bir yaptırıma çevrilmez. Eğer sanık geçirdiği 5 ( beş ) yıl içerisinde herhangi bir suça karışmaz ve hakimin belirlemiş olduğu yükümlülükleri yerine getirirse HAGB ortadan kaldırılarak davanın düşmesine karar verilebilir. Dava düştükten sonra sanık önceki hayatı nasılsa aynı şekilde devam edebilir.

Sanık denetim süresi boyunca suç işlememiş ancak hakimin belirlemiş olduğu yükümlülükleri yerine getirmemiş kişiler için mahkeme HAGB kararını değiştirebilir, adli para cezası veya hapis cezası gibi durumlara çevirebilmektedir. Bu yüzden mahkemenin sizlere verdiği yükümlülükleri bu süre zarfı boyunca yerine getirmek zorundasınız.

Buradan Eskişehir Ceza Hukuku konularımızı inceleyebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bize Ulaşın