Size bir telefon kadar yakınız
0507 098 70 18
Dil Seçin
tren

Anlaşmalı Boşanma Davası

19.01.2019
Anlaşmalı Boşanma Davası

Anlaşmalı Boşanma Davası

Anlaşmalı boşanma davaları günümüzde en çok tercih edilen yöntemdir. 2017-2018 verilerine göre  boşanma davalarının %80’i anlaşmalı bir şekilde son bulmaktadır. İnsanlar neden bu şekilde boşanmayı tercih ettiğini düşünecek olursak, çekişmeli boşanma davalarının daha uzun süreç içersin de olmasıdır.

Neden İnsanlar Anlaşmalı Boşanmayı Düşünürler ?

Hiç bir insan yuvasını dağıtmak istemez fakat bazı durumlarda insanlar artık anlaşamadıklarını fark ederek birbirlerinden kopma noktasına gelirler.Böyle durumlarda karşılıklı olarak konuşurlar ve anlaşmalı bir şekilde boşanırlar. Bunun en büyük nedenlerinden bir tanesi de çekişmeli boşanma dava sürecinin oldukça zaman almasıdır. Aralarında herhangi bir neden yoksa bireyler birbirleri ile konuşarak kısa sürede anlaşmalı bir şekilde boşanabilmektedir.

Çiftlerin ;

Haklarını aldığı durumlar
Birbirleri iken yaptıkları mal varlıklarını, eşit olarak paylaştığı durumlar
Çocuklarının velayetini,nafaka ve kişisel ilişki günlerinin belirlendiği durumlar
Kusurlu olan tarafın, kusurunu kabul etmesi gibi durumlar da anlaşmalı bir şekilde boşanmaya uygun olabilir.

Evlendik, hadi anlaşmalı boşanalım gibi bir durum yoktur, bu durumun oluşabilmesi için bazı kurallar vardır. Taraflar en az bir yıl boyunca evli olmalıdır, bu süre düğün tarihi değil, nikah kıydıkları tarih baz alınarak hesaplanmaktadır.İki tarafın boşanmayı kabul etmesi gerekmektedir, eğer taraflardan biri boşanmak istemezse anlaşmalı boşanma olmaz. Nafaka, velayet veya tazminat gibi durumları iki tarafta kendi aralarında anlaşması gerekmektedir.

Anlaşmalı Boşanma Sürecinde Hangi Evraklar Lazım Oluyor ?

Bu süre zarfı boyunca bireylerin Türkiye Cumhuriyeti kimlik belgesi ( TC Kimlik Numarasını gösteren nüfus cüzdanı veya buna eşdeğer belge ) Noter tarafından hazırlanmış boşanma davası için fotoğraflı avukat vekaletnamesi, Mal varlıklarınızın tapusu, belgesi, hesap cüzdanları, maaş bordrosu vb. gibi evrakların fotokopisi. Doğru ve hızlı boşanma protokolü için bu evrakların hazır edilmesi gerekmektedir.

Eskişehir Anlaşmalı Boşanma Süreci Nasıl İlerliyor ?

Çiftlerin yukarıda belirttiğimiz, anlaşmalı boşanma evrakları ile birlikte avukatlardan randevu alır. boşanma avukatı olarak iki tarafa da hizmet vermekteyiz, fakat eşler farklı farklı avukatlarda tutabilmektedirler. Avukat burada boşanma protokolünü hazırlar, taraflar bu protokolü imzaladığı anda boşanma davası açılır.

Avukatlar boşanma davası için mahkemeden gün alır. Tarafların duruşma günü ve saatinde orada olmaları gerekmektedir.Hakim bu konu hakkında taraflara kendi iradeleri ile boşanmak isteyip istemediği hakkında, bu protokolü kabul edip etmedikleri hakkında sorular sorar.Taraflar bu durumu kabul ederse hakim boşanmalarına karar verir.

Bu kadardan sonra gerekçeli karar yazılır, Avukatlar bu işlerin takibini sağlar. Boşanma kararı kesinleştikten sonra durum nüfus müdürlüğüne iletilir ve kayıtlara işlenir.

Anlaşmalı Boşanma Davası Ne Kadar Sürüyor ?

Normal şartlarda davanın açılmasını takip ederek dört ay içinde duruşmaya çıkılmaktadır, fakat avukat tutulması halinde bu süre kısalabilmektedir. Bazen bir veya iki hafta içinde duruşma ayarlanabilmektedir.Duruşma yapıldıktan on beş gün içerisinde gerekçeli karar yazılır. Daha sonrasında mahkeme gerekçeli kararın yazılmasından sonraki bir ay içerisinde kararı nüfus müdürlüklerine iletir ve kayıtlara işlenir.

Anlaşmalı Boşanmada Duruşmaya Katılmak Zorunlu mudur ?

Evet, anlaşmalı boşanmalarda duruşma günü ve saati orada hazır bulunma zorunluluğu vardır. Çünkü hakim bu davalarda iki tarafa da boşanmak isteyip istemediğini, boşanma protokolüne uyduklarını ve herhangi bir baskı altında olmadıkları ile ilgili sorular sormaktadır.Bu yüzden boşanma günü iki tarafta orada yer alma zorunluluğu vardır.

Çocuğun Velayeti Neye Göre Belirleniyor ?

Çocuklarınızı kesinlikle intikam aracı olarak görmeyiniz, bireyler anlaşmalı boşanırken bile bu durumu yaşamaktadır. Çocuğun yaşı, sağlık durumu, cinsiyeti veya kişilik özellikleri gibi noktalar ele alınarak annesinde veya babasında kalmasına taraflar birbirleri ile anlaşmalıdır.

Özellikle sıkça karşılaştığımız aldatma konularında bireyler karşı tarafa baskı kurarak çocuğun velayetini almak istiyorlar.Böyle durumlarda sağlıklı düşünerek çocuğunuza nasıl daha iyi bir gelecek hazırlayabileceğinizi düşünerek hareket etmenizde fayda vardır.

Nafaka Nasıl Belirlenmektedir ?

Anlaşmalı boşanma davalarında genellikle taraflar boşanma protokolü ile birlikte nafaka konusunda da anlaşması gerekmektedir. Bu durumu da bireylerin maddi gelirleri düşünülerek hesaplanmalıdır.Aile bir ay içinde ne kadar harcama yapıyor, çocuğun masrafları ne kadar gibi konular dikkatli bir şekilde düşünülür hesaplanır ve nafaka miktarının nasıl olacağına karar verilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bize Ulaşın