Size bir telefon kadar yakınız
0507 098 70 18
Dil Seçin
tren

Eskişehir İş Kazası Davası Avukatı

24.01.2019
Eskişehir İş Kazası Davası Avukatı

Eskişehir İş Kazası Davası Avukatı

Eskişehir iş kazası davası avukatı olarak faaliyet gösteren Av. Ceren Kerey iş hukuku davaları ile ilgili sizlere hukuki danışmanlık hizmeti vermektedir. Uzun yıllardır bu konuda deneyim ve tecrübesine dayanarak müvekkillerime en etkili sonucu sağlamak için eskişehir iş hukuku avukatı olarak hizmet sağlıyoruz.

İş kazası Davaları Neden Çok Önemlidir ?

Çalışanın çalıştığı ortama bağlı olarak yaşadığı sorunu SSK mevzuatı bakımından iş kazası sayılabilmesi için belli başlı unsurlar aranmaktadır. Sizlere bu konuda şu şekilde bilgilendirme sağlayabiliriz ;

1- İş Kazasının Varlığı

5510 Sosyal Sigorta ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nun 13. Maddesi iş kazasını açıklamıştır. 5 (beş) durum halinde sayılan bu olaylardan sadece 1 ( bir ) tanesinin oluşması durumunda iş kazası bahsedilebilecek tir.

-Çalışanın iş yerinde bulunduğu sırada oluşabilecek her türlü kaza iş kazası sayılmaktadır. Çalışanın iş yerinde olması yeterlidir, çalışırken veya mola zamanlarında yaşanması önem arz etmektedir. Çalışanın iş yerinde mesai saatleri içerisinde çalışırken intihar etmesi veya düşmanı,hasmı tarafından vurularak zarar görmesi iş kazası sayılmasına neden olacaktır. Bu yüzden işveren gerekli bütün önemleri alması gerekmektedir.

– Çalışan iş vereni tarafından görevini yerine getirmek için iş yeri dışında başka bir noktada yaşadığı kaza’da iş kazası sayılmaktadır. Buradaki önemli nokta işvereni tarafından görevlendirilmiş ve çalışanın oraya gitmesinin istenmesidir. İş kazası sayılabilmesi için yer bakımından herhangi bir kısıtlama yoktur. Yurt içi veya yurt dışı görevli olarak gittiği bütün yerler bu olayın kapsamı alanına girmektedir.

– Çalışan işveren tarafından yürütülmekte olan iş nedeni ile kendi adına veya bağımsız bir şekilde çalışmış olsa da yürütmekte olunan işin iş veren tarafından verildiği için herhangi bir durumda kaza oluşması durumunda iş kazası sayılacaktır. Kısacası kazanın nasıl gerçekleştiğinin bir önemi yoktur. Bunu size şu şekilde açıklayabiliriz, araba tamircisinde çalışan bir işçi firmaya gelen arabayı tamir etmek için çalışırken başka bir araç tarafından kendisine çarpılması da iş kazasının varlığından söz edilebilir.

– Doğum yapan anneler için verilen emzirme süresi boyunca ; işçi mevzuatı gereğince çocuğuna süt vermek için ayrıldığı sürede bir kazaya uğrarsa buda iş kazasına girmektedir. Çünkü kazanın iş yerinde gerçekleşmesi gibi bir zorunluluk yoktur. Olayın işverenin çalışanına verdiği emzirme süresi izninde gerçekleşmesidir.

– Sigortalı çalışanın iş yerine gitmek için işverenin sağladığı taşıtla şirkete gidip gelirken herhangi bir kazaya uğrarsa buda iş kazası sayılmaktadır. Bunu size şu şekilde açıklayabiliriz, çalışan işine gitmek için servis beklerken başka bir aracın bu çalışana çarpması da iş kazası kapsamına girmektedir.

2- Zarar Görme

Çalışanın iş kazasına bağlı haklarından yararlanması için kaza sonrasında bedenen veya ruhen zarara uğraması gerekmektedir. Bu durumlarda herhangi bir problem yoksa bu iş kazasına girmemektedir.

3-Çalışanın Kesinlikle Sigortası Olmalıdır

İşveren ve çalışan arasında iş sözleşmesi olması direk çalışanın sigortalı sayılmasına neden olacaktır. Bu noktada işveren bu bildirimi yapmasının veya yapmamasının bir önemi  yoktur.Bu işvereni ilgilendiren ve sorumluluk doğuran bir durumdur.

4-Uygun Nedensellik (illiyet) Bağı Olmalıdır

5-Kuruma Başvuru , Bildirim Yapılması

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Fatih dedi ki:

    İş kazası geçirdim bununla ilgili işten çıkarılma gibi bir durumum var konuyla ilgili bir detay veririm

BİR YORUM YAZIN

Bize Ulaşın