Size bir telefon kadar yakınız
0507 098 70 18
Dil Seçin
tren

Alkollü Araç Kullanma

29.01.2019
Alkollü Araç Kullanma

Alkollü Araç Kullanma

Eskişehir’de Ceza Hukuku alanında faaliyet gösteren Kerey Hukuk Bürosu, ceza avukatları kadrosunda her türlü ceza kapsamına giren hukuki süreçte sizlere avukatlık ve danışmanlık hizmeti vermektedir. Alkollü araç kullanma suçu ve sonuçları konusunda sizlere kısaca bilgilendirmek istiyoruz. Uzun yıllardır Ceza Hukuku konusunda müvekkillerine en etkili sonucu sağlamak için hukuki alanda destek veriyoruz.

Alkollü bir şekilde araba kullanmak ülkemizde suç teşkil etmektedir. İnsanların irade yeteneklerini kaybetmesinden ötürü alkollü araç kullanmak suç oluşturmaktadır. Trafikte güvenliği tehlikeye sokulması Türk Ceza Kanunu’na göre suç sayılmaktadır. Bu suçlar farklı şekillerde işlenebilmektedir. Alkollü bir şekilde araç kullanmak da bu suçlar arasında yer almaktadır. Ülkemizde Türk Ceza Kanunu‘na göre Alkollü veya başka bir uyuşturucu madde yüzünden kişilerin iradelerini kaybettiği durumlarda trafiğe çıkması, trafik güvenliğini tehlikeye sokmasından dolayı 2 ( iki ) yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılabilecektir. Bu nedenden ötürü Alkollü araç kullanmak trafik güvenliğini tehlikeye sokma suçunu meydana getirmektedir. Tabi her zaman bu suçu oluşturmamaktadır.

Ülkemizde normal şartlarda ticari araçlarda 20 (0.20) promil, binek araçlarda 50 (0.50) promil ve üstü alkollü bir şekilde aracın kullanıldığını göstermektedir. Bu noktada sizlere para cezaları veya ehliyetinize el konulması gibi bir takım cezai işlemler uygulanmaktadır.

Ancak aracınızı 100 (1.00) promil ve üstünde bir alkol ile kullanmaya çalışırsanız, bu noktada sizlere yukarıda belirttiğim cezai işlemlerin yanı sıra trafik güvenliğini tehlikeye atmaktan ötürü kamu davası açılabilmektedir. Kısaca 100 promil ve üstü araç kullanırken yakalandığınızda olay şahsi değil, kamunun düzenini bozulmasından kaynaklı kamusal bir nitelik kazanmaktadır.

Alkollü araç kullanmaktan kaynaklı farklı neticeler oluşursa, bu suçlar ayrı bir şekilde cezalandırılmaktadır.Bunu şu şekilde sizlere anlatmak isteriz, alkollü bir şekilde x bir kişiye çarpılması durumunda taksirle yaralama, taksirle öldürme suçları oluşabilecektir. Yani alkollü bir şekilde araca bindiğinizde yaşadığınız sorunlar farklı sonuçlar doğuracağı için Yargıtay suçun alkollü veya alkolsüz işlenip işlenmediğine bakacaktır. Alkollü araç kullanma sonucunda yaşayacağınız olaylar neticesinde ; idari para cezaları, yaptırımlar ( ehliyete el konulması ) veya hapis cezası söz konusu olabilmektedir. Bu yüzden bu süreçlerde mutlaka bir eskişehir ceza avuktı ile beraber ilerlemeniz tavsiye edilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Ali tamer dedi ki:

    07.07.2019 tarıhınde çok hafif bı trafik kazasına karıstım.yaralanma ve şikayet yok.akabinde trafik polisi geldi ehlıyetıme 6 ay aldı.ve 1002 lira ceza kesti.promıl.2.42 cıktı ve haliyle kamu davası açılacak.bundan sonrakı süreç ne olur.sıcılım temiz ve ilk defa alkollü yakalandım.idari para cezası alırmıyım.bilgisi olanlar yardımcı olursa çok sevinirim.herkese hayırlı gunler

  2. Erhan dedi ki:

    Merhaba alkollü olarak araç kullanmaktan mahkemeye verildim. Ve 4 yıl yatarım var başka bir olaydan denetimli serbestlik aldım şimdi alkol yüzünden çıkacağım mahkemede sonuç ne olur yardım

Bize Ulaşın