Size bir telefon kadar yakınız
0507 098 70 18
Dil Seçin
tren

Bilişim Avukatı

Bilişim Avukatı

Bilişim Avukatı

Bilişim avukatı olarak sanal ortamda işlenen suçları kapsayan ve bunları kötü bir şekilde kullanan, kullandırmaya aracılık eden kişiler hakkında açılan ceza davaları veya kamu davalarıdır. Özellikle son yıllarda oldukça sık yaygınlaşan internet kullanıcıların yaşadığı problem veya bilinçsizlikler den doğan sorunlar nedeni ile bunları kötü kullanmaya yoran kişiler tarafından Türk Ceza Kanunu tarafından belli yaptırımları olacağını sizlere belirtmek istiyoruz. Aynı zamanda bilişim hukuku içine giren , sanal ortamda kullanılan kredi kartı, sosyal mecralar ( facebook –  twitter – instagram-youtube vb.) veya e-mail, whatsApp gibi uygulamalar da kabul edilmektedir.Bu tarz sistemler üzerinden işlenen suçlarında sonuçları olacağını söyleyebiliriz. Ayrıca bilişim avukatı arayan kişiler içinde ” bilişim suçları avukatı ” veya ” internet avukatı ” diye adlandırdıklarını da belirtmek isteriz.

Bilişim suçları için 5237 sayılı Türk Ceza Kanununda düzenlenen bilişim suçlarını şu şekilde sıralayabiliriz ;
– TCK Madde 243 Bilişim Sistemine Girme Suçu
– TCK Madde 244 Sistemleri engelleme,erişilmez kılma, verileri yok etme, bozma veya değiştirme suçu
– TCK Madde 245 Banka veya Kredi Kartını Kötüye Kullanma  suçu
– TCK Madde 245/a Yasak Program veya Cihazları Kullanma Suçu

Günümüzde sosyal mecraların özellikle yaygınlaşması nedeni ile bu tarz ortamlardaki suçlarda artmış bulunmaktadır. Bir kişinin haberi olmadan o kişiye ait e-mail, facebook, twitter vb tarzı sosyal hesaplarının şifresini kırmak, verileri kopyalamak veya silmek  bilişim suçlarına girmektedir. Bu tarz işlemler İP adresleri üzerinden tespit edilerek deliller toplanmaktadır aynı zamanda tanıklar varsa da bu tarz durumlarda deliller ve tanıklara göre raporlar hazırlanmaktadır.

Sadece internet alanında işlenen suçlar açısından önemli değildir çünkü bilişim avukatı olarak boşanma, ceza gibi hukuki alanda özel ve hassasiyet istenen konularda da delillerin toplanmasında sizlere bilişim avukatları yardımcı olabilmektedir. Örneğin boşanma davasında eşinin kendisini tehdit etmesinden ötürü yapılan hakaret ve sözler delil olarak  görüşme kayıtları incelenerek dava dosyasına eklenebilmektedir. Bu sayede daha kesin ve net çözümler alabilirsiniz.  internet avukatı ile çalışmanız her açıdan sizlere fayda sağlayacaktır.

İşlemlere bakıldığında sadece bilişim avukatları sadece yukarıda belirttiğimiz suçlar dışında sanal ortam vasıtasıyla işlenen dolandırıcılık suçu veya hırsızlık suçu, sanal ortamda tüzel veya gerçek kişilere hakaret etme suçu, sanal ortamda tüzel veya gerçek kişilere şantaj suçu, müstehcenlik suçu gibi bir çok farklı alanda bulunmaktadır. Özelliklede E-ticaret sistemlerinin bu kadar yaygın kullanılmasından kaynaklı kredi kartı dolandırıcılığı gibi bir çok suç teşkil eden kişiler içinde dikkatli olmanızı tavsiye ederiz.

Eskişehir avukat olarak ister sanık, şüpheli veya şikayetçi olun bilişim hukuku alanında destek almak istediğiniz her zaman bizlere yazabilir, telefon aracılığı ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Sizlere bu alanda yılların verdiği deneyim ve tecrübelerimize dayanarak her zaman yanınızda olacağımızı belirtmek istiyoruz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bize Ulaşın