Size bir telefon kadar yakınız
0507 098 70 18
Dil Seçin
tren

Eskişehir Kıdem Tazminatı Davası

20.01.2019
Eskişehir Kıdem Tazminatı Davası

Eskişehir Kıdem Tazminatı Davası

Eskişehir kıdem tazminatı davası,Kanunlarımızda belirtildiği gibi asgari süre boyunca bir işte çalıştıysanız ve kanunlarımızda belirtilen sebepler arasında yer alan bir nedenden dolayı işten ayrılmak zorunda kaldıysanız, Kıdem Tazminatı almaya hak kazanmış olacaksınız. Kısaca kıdem tazminatı asgari çalışma süresini dolduran kişilerin yasada belirtilmiş şartların yerine gelmesi halinde verilebilmektedir.

Nedir Bu Kıdem Tazminatı ?

Çalışan ve işveren arasında yapılan iş sözleşmesinin sona ermesinin sonuçlarından biriside kıdem tazminatıdır. Çalışan bir iş yerinde en az bir yıl süren iş sözleşmesi sonrası kanunlarda belirtilen şartlardan kaynaklı çalışanın işinin sona ermesi ve işvereni tarafından çalışana ödenmesi gereken miktara kıdem tazminatı denir. Çalışanlar işe başlamış olduğu günden sonra çalıştığı her bir yıl için otuz (30) günlük brüt ücret tutarındaki kıdem tazminatı hakkı kazanır. 1 yıldan daha fazla çalışılmışsa çalışılan süre kadar hesap yapılarak çalışana kıdem tazminatı ödenmektedir.

Kıdem Tazminatına Hak Kazanamayan Çalışanlar ?

Öncelikle burada 1 yıldan fazla süre çalışmış ancak kıdem tazminatını hak etmeyen kişilerden bahsetmek istiyoruz. Kanunlarımızda çalışanı koruyan haklar olduğu gibi, iş vereni koruyan noktalarda vardır.

– Çalışan kendi kastı ile çalışma ortamına uymayan davranışları, kendi yaşantısından dolayı, alkol vs gibi maddelerden dolayı hastalık, sakatlık gibi olumsuz durumlara yakalanmasından kaynaklı art arda 3 (üç) iş günü veya 30 ( otuz ) gün boyunca 5 (beş) iş günü, iş yerine gitmemesi halinde işveren çalışanın iş sözleşmesini fes etme hakkına sahiptir.

– Çalışan tedavisi olmayan bir hastalığa yakalanır ( iş yeri kaynaklı olmaması lazım ) ve sağlık kurullarının bu iş yerinde çalışmasında sakınca bulmasından kaynaklı iş veren çalışanın sözleşmesini fes etme hakkına sahiptir.

– Çalışan, iş vereni yanıltan yanlış bilgilerle yanlış yönlendirme sonucu oluşan zararlardan dolayı iş veren gerçeğe uygun olmayan bilgiler vererek, şirketi yanılttığı için çalışanın derhal iş sözleşmesini fes etme hakkına sahiptir.

– Çalışan, iş vereni hakkında yada iş verenin aile üyelerine şeref, namus veya buna benzer haysiyetini kırıcı asılsız ihbar ve isnatlarda bulunmuşsa eğer, iş veren haklı nedenlerden kaynaklı çalışanın iş sözleşmesini fes etme hakkına sahiptir.

-Çalışan,çalıştığı kurumda birine cinsel tacizde bulunursa derhal iş veren tarafından iş sözleşmesi fes edilebilir.

-Çalışan, iş verenin güvenini kötüye kullanması, şirketin mesleki bilgilerini açığa çıkarması, hırsızlık yapması, şirketin çalışma bağlılığına uymayan nedenlerden kaynaklı iş veren çalışanın sözleşmesini fes etme hakkına sahiptir.

– Çalışanın gözaltına alınması veya tutuklanması nedeni ile bildirim sürelerini aşacak şekilde işe gelmemesi durumunda iş veren çalışanın iş sözleşmesini fes etme hakkına sahiptir.

Kıdem Tazminatı Nasıl Açılır ?

Kıdem tazminatı davası, iş mahkemeleri nezdinde açılmaktadır.Öncelikle dava dilekçesi hazırlanması gerekmektedir. Bu dilekçenin içerisinde çalışan ve iş veren hakkında bilgiler, işe başlama ve işin sonlandığı tarih eğer varsa iş sözleşmeniz ile dava dilekçeniz hazırlanarak Kıdem tazminatı davası açılabilir.Eğer elinizde sigorta kaydınız yoksa bu davayı açma hakkına sahipsiniz. Mahkeme sizin SSK kayıtlı evraklarınızı talep edebilir.Ne kadar alacağınızı tam hesaplayamadıysanız problem değildir çünkü bilirkişi raporunu sunduktan sonra bir kereye mahsus olarak talep miktarı düzenlenebilir.Eskişehir iş hukuku avukatı olarak yardım almanızı tavsiye ederiz. Zira takibi doğru yapılmayan davalar istenmeyen sonuçlara yol açabilmektedir. Bu konudaki soru ve görüşleriniz için Eskişehir İş Hukuku konusunda sizlere yardımcı olabiliriz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bize Ulaşın