Size bir telefon kadar yakınız
0507 098 70 18
Dil Seçin
tren

Eskişehir Maddi ve Manevi Tazminat Davası

21.01.2019
Eskişehir Maddi ve Manevi Tazminat Davası

Eskişehir Maddi ve Manevi Tazminat Davası

Eskişehir maddi tazminat davası, bireylerin hukuk açısından aykırı bir biçimde kendilerine ait mal varlığının eksilmesi yani maddisel açıdan mağduriyetlerin giderilmesine maddi tazminat davası, manevi tazminat davası ise maddisel kayıplar nedeni ile bireylerin yaşadığı üzüntüler, yıpranmalar ve buna benzer sebeplerden ötürü yol açılan manevi açıdan mağduriyetlerin giderilmesini hedefleyen bir dava türüdür.

Bu iki dava türü aynı zamanda açılacağı gibi farklı farklı açılması da mümkündür. Ticari bir amaç sergilemeyen tazminat davaları asliye hukuk mahkemesinde açılır. Yaşadığı  işlem ve eylemlerden ötürü zarara uğrayan bir kişinin açtığı tazminat davası ” tam yargı davası” denmektedir. Bu dava türü ise vergi mahkemeleri ve idare mahkemeleri tarafından bakılır.

Maddi ve Manevi Tazminat Davası Hangi Nedenle Açılır ?

Bireysel veya kurumsal olarak herhangi bir sebepten ötürü yaşanılan mağduriyetin giderilmesi için maddi veya manevi tazminat açılabilmektedir. Genel olarak sıralamak gerekirse ülkemizde açılan tazminat davaları şu şekildedir ;

– Çalışan personellerin iş kazası sonucu kaynaklanan maddi ve manevi tazminat davaları
– Trafik kazası oluşan hasar ve kayıplardan ötürü maddi ve manevi tazminat davaları
– Sözleşme maddelerine uyulmaması sonucu açılan maddi ve manevi tazminat davaları
– Suç işlenmesinden ötürü açılan maddi ve manevi tazminat davaları
– Doktorların hatalarından kaynaklı açılan maddi ve manevi tazminat davaları
– Boşanma davaları sonrası açılan maddi ve manevi tazminat davaları
-Telif, Patent ihlalleri nedeni ile açılan maddi ve manevi tazminat davaları
– Kişilerin sosyal platformlarda veya internet ortamında yaşadığı mağduriyetlerden ötürü açılan maddi ve manevi tazminat davaları

Maddi ve Manevi Tazminat Davası Süreçleri Nedir  ?

Maddi veya manevi tazminat davası süresi, açılan davanın konusu, deliller veya tazminat nedenine göre değişmektedir. Kısacası tazminat davası hangi hukuksal nedene dayalı bir şekilde açılmadığı bu davanın ortalama süresini vermektedir. Yaşanılan şehre, ile ve mahkemenin yoğunluğuna göre de bu dava süresi belirlenmektedir. Dava açılmadan mutlaka eskişehir iş hukuku avukatı‘na danışmanızı öneririz. Çünkü belli başlı prosedürler de sizlere yardımcı olabilmek ve dava şartlarını tam anlamı ile belirlemek oldukça önemlidir.

Maddi ve Manevi Tazminat Davasını Kimler Açabilir ?

Hangi konudan veya birey, şirket fark etmeksizin yaşadığı mağduriyetin giderebilmesi açısından maddi veya manevi tazminat açma hakkına sahiptir. Bunu size bir örnekle açıklamak gerekirse ; X bir kişi bir işletmede çalışıyor ve burada iş yeri kaynaklı bir sağlık problemi yaşıyor, bu hayatını olumsuz bir şekilde etkiledi ve bir daha çalışamaz duruma geldi, bu durumda kişi çalıştığı şirkete tazminat davası açma hakkına sahip olur.Yada doktor hatası nedeni ile vücudunuzdaki bütünlüğü kaybettiniz yürüyemiyorsunuz burada doktora yaptığı hatadan kaynaklı tazminat davası açma hakkına sahipsiniz. Eskişehir avukat olarak başımıza sıkça gelen bir diğer örnek ise ;  Boşanma davası sürecinde eşlerin birbirine açtıkları maddi veya manevi tazminat davaları.

Yukarıda belirttiğimiz örnekler sadece bilgilendirme amaçlı yazılmış olup, yaşamış olduğunuz sorunu ofisimize gelerek detaylı bir şekilde anlatırsanız sizlere iş hukuku avukatı olarak sonuna kadar yardımcı olabiliriz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bize Ulaşın